Ukraynalı gönüllüler depremzedelere nasıl yardım ediyor?

Ukraynalı gönüllüler depremzedelere nasıl yardım ediyor?

6 Şubat sabahı erken saatlerde, Türkiye'nin güneyi ve ortası ile Suriye'nin kuzeyinin bazı kısımları bir dizi yıkıcı depremle sarsıldı.

Ukrayna'dan gönüllüler, Avrupa Dayanışma Programı kapsamında projeye gelen depremden etkilenen bazı şehirlerdeydi. Neyse ki, kimse yaralanmadı.

Özellikle deprem anında ev sahibi kuruluş olan Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde Gaziantep'teki projeye Ukrayna'dan gelen 10 gönüllü vardı. Phoenix Derneği, Ukraynalı gönderen kuruluştur.

Proje koordinatörleri, gönüllülerin Antalya'ya gönderilmesine ve güvenlikleri için kalacak yer bulmalarına yardımcı oldu. Gönüllülerin bir kısmı halen Antalya'da, bir kısmı ise depremden etkilenen insanlara yardım etmek için şimdiden Gaziantep'e döndü.

AFAD teşkilatı ile iletişime geçtik ve yardım teklifinde bulunduk. Örgütün kurduğu kampta çok sayıda çocuk vardı. Gönüllüler, çocukları eğlendirmeye ve böylece ebeveynlerini neşelendirmeye yardımcı oldu.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, depremzedelere yardım eden ve gönüllülerini dahil eden kuruluşlarla işbirliğine devam edecek.

© Her hakkı saklıdır. Bu web sitesi Anna Lindh Vakfı Türkiye ağı tarafından 2023 yılında güncellenmiştir. Bu web sitesinin hiç bir bölümü ALV Türkiye ağı yönetiminde sorumlu kuruluşun yazılı izni alınmadan, elektronik ya da mekanik, ya da herhangi başka bir biçimde çoğaltılamaz ve kullanılamaz.