Penelpolis Projesi Türkiye-Karadağ

Penelpolis Projesi Türkiye-Karadağ

 

Anna Lindh Avrupa-Akdeniz Kültürler Arası Diyalog Vakfı tarafından yapılandırılan yeni sanat projesi “PENELOPOLIS: Kadın Sanatçılar Akdeniz Kentlerinin Kültürel Haritalarını Yeniden Çiziyor / Podgorica 2013” her yaştan kadın sanatçıları çağırıyor. Proje sivil toplum kuruluşları Karadağ NOVA-Feminist Kültür Merkezi ve İstanbul’dan Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği’nin işbirliğiyle yürütülüyor.

 

İlgilenen kadın sanatçıların, NOVA ve Koza Görsel Kültür ve Sanat Derneği websitesinde

(http://www.nova-fkc.me/eng/indexn.php?projekti (www.kozavisual.net) bulunan başvuru formunu doldurup 1 Şubat 2013 tarihine kadarhaticeutkan@gmail.com adresine yollamaları beklenmektedir. BAŞVURU FORMU İNGİLİZCE'DİR VE İNGİLİZCE YA DA TÜRKÇE OLARAK DOLDURULABİLİR.

 

İstanbul bazlı sanatçılar arasından toplam 3 kişi seçilecektir ve sonuçlar 1 Mart 2013 tarihinde medya kanallarında ve websitelerinde duyurulacaktır.

 

Bu proje Türkiye ve Karadağ’da paralel ve aynı zamanda yürütülecektir. Toplam 3 Karadağlı ve 3 Türkiyeli kadın sanatçı sergiye katılmaya hak kazanacaktır.

 

 

PROJE HAKKINDA BİLGİ

Projenin amacı, bir Akdeniz şehri olan Podgorica’nın kültürel kimliliğinin oluşmasında önemli bir yeri olan kadının, kentle ilişkisini vurgulamak. Kültürel kimliklerin arasında marjinalize olmuş, farklılaşmış, azınlık haline gelmiş tüm kadın kimlikleri buna dahildir.  Projede seçilen kadın sanatçıların Podgorica’nın kültürel kimliğini yeniden haritalandırması ve görünür kılması beklenmektedir.

Bu şekilde, kadın sanatçılar yeniden yapılanmakta olan şehrin “kültürel haritasını” çıkaracaklardır. Bu harita, bilinenin aksine geleneksel kadın kimliklerini değil, marjinalize olmuş kadın topluluklarını görünür kılacak ve böylece Podgorica’nın bir kent olarak kimliğinin oluşumunda etkisini hissettirecektir.

Proje kadın sanatçıların, sanatsal müdahalelerle (objeler- enstalasyonlar kullanarak)  kenti kültürel açıdan yeniden haritalandırmasını kapsamaktadır.

PROJE HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

Projenin ana etkinliği karma sergidir. Bu sergi  üç kadın sanatçının İstanbul’dan, üç kadın sanatçının da Podgorica’dan katılımıyla gerçekleşecektir. Altı kadın sanatçı enstalasyonlarını aynı alanda, Podgorica’nın, Ribnica Nehri kıyısında sergileyeceklerdir. Etkinlik 9 Nisan 2013’te başlayacak ve toplam 2 hafta sürecektir.

Türkiye’den katılan kadın sanatçılar 1–9 Nisan 2013 tarihleri arasında Podgorica’da kalacaklar ve teknik asistan yardımıyla üretimlerine başlayacaklardır. Diğer yandan, bu süre zarfında Karadağlı kadın sanatçılarla birlikte workshoplara katılacak ve üretim sürecinde fikirlerini birbirleriyle paylaşacaklardır.

Podgorica’da buluşmadan önce, Mart ayında e-mail aracılığıyla iletişim ağı sağlanacaktır. Bu e-mail ağıyla sanatçılar projelerini tartışabilecek ve her konuda bilgi alabileceklerdir. Bu süreç aynı zamanda sanatçıların projeye hazırlık aşamasıdır.

Proje kapsamında Ağustos 2013 tarihinde bir katalog yayınlanacak ve bir sanat filmi üretilecektir. Eylül 2013’te İstanbul ve  Podgorica’da proje sunumları gerçekleşecektir. Bu sunumlar diğer Akdeniz şehirlerinde de devam edecektir.

Sanatçıların İstanbul-Podgorica arasındaki seyahat masrafları, Podgorica’da kaldıkları süre boyunca on günlük konaklama, yeme içme ve lokal ulaşımları, teknik materyalleri (üretimlerinde kullanılacak malzemelerin toplam bedeli 300 Euro’yu aşmamalıdır).

Ayrıca sanatçılara 400 Euro honorarium ödenecektir. Bu meblağın yarısı proje başlarken, diğer yarısı proje sonunda ödenecektir. 

 

Proje başvuru formuna, İngilizce ve Türkçe açıklamalara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıntılı bilgi için: 

www.kozavisual.net

http://www.nova-fkc.me/eng/indexn.php?projekti

 

© Her hakkı saklıdır. Bu web sitesi Anna Lindh Vakfı Türkiye ağı tarafından 2023 yılında güncellenmiştir. Bu web sitesinin hiç bir bölümü ALV Türkiye ağı yönetiminde sorumlu kuruluşun yazılı izni alınmadan, elektronik ya da mekanik, ya da herhangi başka bir biçimde çoğaltılamaz ve kullanılamaz.